Korek

Niegdyś wybór był prosty. Kupowało się jeden z kilku rodzajów korka naturalnego i w zależności od jakości wina i przewidywanego okresu starzenia w butelce, stosowało się korki proste i tanie lub długie, jednolite i jednocześnie droższe. Te drugie dawały większą gwarancje, że nie zniszczą samego wina.
Dziś wybór jest znacznie trudniejszy. Do najprostszych win stołowych można zastosować kapsle, podobne do tych od piwa. Są najtańszym zamknięciem a jednocześnie nie przekazują, żadnych niepożądanych zapachów. Nie pozwalają wprawdzie na starzenie się wina, ale tego typu trunki i tak się do tego nie nadają.
Kolejnym, bardzo popularnym ostatnimi czasy, rodzajem zamknięcia jest zakrętka. Szczególnie często spotykamy ją w winach nowoświatowych (Australia – Chile) ale stykamy się z nią również przy niektórych winach europejskich (np. Austria). Nakrętka też jest bardzo tanim zamknięciem i idealnie nadaje się do win, które nie są przewidziane do długiego leżakowania. Zupełnie inną kwestią jest urok związany z odkorkowywaniem butelki, w tym przypadku zupełnie nieobecny.
Uroku otwarcia możemy doświadczyć przy korkach silikonowych, które również mają dość krótką historię. Tak jak wymienione wyżej zabezpieczenia, zapewniają 100% niezawodność, jeśli chodzi o nie przekazywanie wadliwych zapachów oraz ewentualny zbyt duży dopływ tlenu, jednocześnie pozostawiają nieco uroku znanego z odkorkowywania naturalnego zamknięcia. Nie należy zrażać się do win zapieczętowanych w ten sposób. Korek silikonowy jest znacznie lepszy niż „udawany” korek korkowy.
To właśnie taka sprasowana masa wiórów korkowych jest obecnie najpopularniejszym zamknięciem. Nie gwarantuje ona jednak całkowitej pewności, że wadliwy materiał (korek) nie wpłynie negatywnie na smak i aromat wina. Dziś coraz częściej można spotkać korki tego typu, w których zakończenia wykonane są z plastrów korka ciosanego.
To właśnie korek ciosany jest najbardziej tradycyjnym i jednocześnie najkosztowniejszym zamknięciem stosowanym dzisiaj w winach. Gwarantuje on – w przypadku, gdy jest dobrze wykonany – odpowiedni dopływ tlenu do wina co pozwala najlepszym butelkom, odpowiednio się starzeć. Liczba dębów korkowych z roku na rok jednak maleje i przy stale rosnącym zapotrzebowaniu, tego typu zamknięcie możemy spotkać coraz rzadziej, przeważnie w winach z niemałym potencjałem starzenia.